محمد جاسمی

محمد جاسمی در ۱۶-۰۳-۱۹۳۳ در خطه کردستان – کرمانشاه به دنیا آمد. همراه با خانواده به تهران کوچ کرد و ازدبیرستان هدف در سال ۱۹۵۲ دیپلم گرفت. او در رشته داروسازی دانشگاه تهران ثبت نام کرد و یک سال آنجا درس خواند. وی بعد از یک سال برای ادامه تحصیل به آلمان شهر هامبورگ رفت و در دانشکده پزشکی آن شهر نام نویسی نمود و تا سال۱۹۵۹ در این رشته درس خواند. محمد در سال ۱۹۷۰ به دل خواه خود رشته تحصیلی-اش را عوض کرد و به شهر مونیخ رفت. آنجا این بار در رشته فلسفه نام نوشت. او به سال ۱۹۷۷ فارغ التحصیل شد و در همان دانشگاه تا سال ۱۹۷۹ کار کرد.
جاسمی از همان سال¬های آغازین ورود به هامبورگ با سازمان دانشجویان ایرانی وارد همکاری شد و جزو فعالین واحد این شهر بود. او هم چنین در هامبورگ به صفوف حزب توده و سپس سازمان انقلابی پیوست. در این دوره بود که او همکاری خیلی نزدیکی با سیروس نهاوندی داشت. آن دو همدیگر را از دبیرستان هدف می¬شناختند و از همان زمان جزو هواداران سازمان جوانان حزب توده بودند. جاسمی در دوره¬ای که مبارزات کنفدراسیون و سازمان¬های مترقی ایرانی در اوج خود بودند، تغییر عقیده داد و به دفاع از رژیم شاه برخواست و از خود انتقاد نمود.
او چندین کتاب فلسفی نوشته وترجمه کرده است. همچنین چند سال در دانشگاه¬های آلمان و ایران تدریس کرده است. محمد در سال¬های پایانی عمرش یک انتشاراتی در شمال آلمان دایر کرده بود.
محمد جاسمی در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ در شمال آلمان فوت کرد.

 

 

 

0