هما ناطق

هما ناطق در پنجم خرداد ماه سال ١٣١٣ در آذربایجان (اورمیه) متولد شد. او در کودکی همراه خانواده به تهران رفت و دبستان را در مدرسه مهر و فیروز کوهی و دبیرستان را در انوشیروان دادگر و سپس نوربخش تهران گذراند. او دو سال به انگلیس رفت و  بعد به ایران باز گشت. هما  در مهرماه ١٣٣٣ براى ادامه تحصیل به فرانسه (پاریس) رفت. و همان¬جا دوره کارشناسى و دکتراى خود را  گذراند. رساله پایان¬نامه¬اش درباره احوال و تفکر سید جمال¬الدین اسدآبادى بود. این تحقیق با کمک¬هزینه مرکز ملى تحقیقات علمى فرانسه در سال ١٣۴۶ منتشر شد.
هما در دوران تحصیل در دانشگاه به عضویت کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی درآمد و در مسائل سیاسى و انتشارات آن دوره نقش بزرگى داشت. هما در سال ١٣۴٨ به ایران برگشت و تا سال ١٣۵٩ به تدریس در دانشکده دانشگاه تهران پرداخت. در اردیبهشت ۱۳۶۰ به عنوان عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران انتخاب شد. او فعالیت های سیاسی جدی تر خود را در همکاری با سازمان چریکهای فدایی خلق قبل از انقلاب ۱۳۵۷ آغار کرد و تا سال ۱۳۶۰ ادامه داد. از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۳ به دعوت دانشگاه برینستون در بخش تحقیقات خاورمیانه تدریس نمود. پس از حاکمیت جمهورى اسلامى و تصویه دانشگاه¬ها هما دوباره به پاریس رفت و از سال ١٣۶٣ به عنوان استاد تمام¬وقت در موسسه پژوهشهاى ایرانى دانشگاه سوربن مشغول به کار شد.
هما ناطق؛ یکى از بزرگترین پژوهش¬گران تاریخ معاصر کشورمان، در سن ٨١ سالگى در نزدیکى پاریس درگذشت. هما یکی از بزرگترین و پر بار ترین پژوهشگران تاریخ معاصرایران بود. هما ناطق روز اول ژانویه ۲۰۱۶ در آروا، روستایی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب‌غربی پاریس درگذشت.

۳

Leave a Reply